Proč je vesta lepší než svetr?

Zima se krok za krokem blíží a my jsme ze všech stran vybízeni k šetření energií v souvislosti s vytápěním budov. Leccos již naznačila předsedkyně TOP 09, když lidem doporučila, jak se na nadcházející chladné období připravit. Holt si vezmeme další svetr, jak radí Pekarová, anebo raději vestu?

I když se donedávna klasické pánské vesty objevovaly pouze jako prvek třídílného obleku, letos budou prožívat renesanci. Není divu, protože pro mnohé budou tuto zimu vhodnou alternativou ke svetru. Dnes si v tomto článku povíme, proč byste si na letošní zimu měli pořídit raději vestu. 

Je vám zima - vesta pod sako.  Je vám teplo - vesta místo saka. Obdobně jako u svetru. Avšak předností vesty je, že vypadá líp a je formálnější. Svetr je tedy lepší využít na víkend a na neformální události. Kromě toho nošení vesty je stejně pohodlné jako být v košili. Avšak tou největší výhodou vest je jejich univerzálnost pro vícero využití (kombinovatelnost). Při ladění vesty s ostatním oblečením máte totiž hned několik možností, záleží na vašem vkusu a stylu. Dnes vám přinášíme čtyři tipy, které vám mohou napovědět, jak byste vestu mohli využít právě vy...

----
Pokud vás zajímají téma vesty, pak si přečtěte i článek z našeho blogu 3 důvody proč si pořídit oblek s vestou. 
----

S čím vestu nosit?

1. Vesta k obleku - třídílný oblek pro více formální vzhled

Vesty třídílných obleků jsou vyrobeny ze stejné látky jako saka a kalhoty. Jsou určeny ke společnému nošení a spolu vytvářejí formálnější set oblečení. Taková vesta k obleku může mít zadní část vyrobenou z podšívky, díky čemuž zadní část saka lépe sedí a je méně pokrčená, nebo ze svrchního materiálu kompletu. Tím je vesta pak méně formální a pokud nezvolíte lesklý materiál, skýtá potenciál ji vynosit i jinak…  

2. Vesta k obleku – kontrastní kombinace pro méně formální vzhled

Nosíte obleky, ale nečeká vás významná událost a tak jste se rozhodli formálnost svého outifitu snížit na jakýsi poloformální styl? V takovém případě volte kontrastní kombinaci vesty a obleku. Např. hnědé vesty a modrého obleku. Upoutáte pozornost na první pohled celý outfit najednou působí neotřele a zaujme pozornost.

 

3. Vesta k blejzru

Můžete tedy experimentovat s nošením vesty s jiným oblekem nebo v neformálních situacích si ji vzít pod blejzr a k chinos kalhotám. 

4. Vesta k džínům nebo chinos

V neformálních situacích však můžete sundat sako a zůstat ve vestě samostatně. Pokud vesta není slavnostní, budou k ní dobře vypadat dokonce i džíny. V tomto případě ale vždy pro jistotu volte k outfitu kvalitní koženou obuv, která vyváží formálost vesty. Tenisky by k takovému outfitu už neseděly.  

Jaké volit barvy a vzory?

Určitě tedy nezapomeňte vybírat vestu i podle postavy. Správně zvolená vesta může postavě hodně pomoci. Pokud jste spíš plnoštíhlý nebo vás trápí širší partie pasu, pak volte materiály v tmavých odstínech, bez vzorů a z matného materiálu. Taková vesta pak opticky zúží vaši postavu. V módě totiž platí obecné pravidlo, že oblečení z lesklých materiálů a podélnými vzory postavu opticky rozšíří a naopak, že v tomto případě vesta, z matné, tmavé látky bez výrazného vzoru postavu opticky zúží. A to platí i obráceně. Jestliže jste hubený až moc, pak světlá vesta se vzorem dodá vaší postavě na objemu.  

Nejdůležitější pravidlo

Ve všech případech je třeba mít na mysli to nejdůležitější pravidlo - vesta musí hlavně dobře padnout! Ve většině případů si proto nekupujte vestu konfekční, ale raději si ji nechte ušít na míru. Nejlépe z takového materiálu, aby dokázala dobře navázat na to, co již doma máte a díky tomu jste dokázali oblečení spolu dobře kombinovat.

Nevíte-li si rady s výběrem vhodného materiálu, případně jak spolu oblečení kombinovat tak, aby z co nejmenšího počtu kusů vám vzniklo co nejvíce sladěných setů, pak se vám bude líbit naše nová služba SMART ŠATNÍK.

Závěrem něco málo z etikety…

Tradičním úkolem pánské vesty bylo v tomto případě skrýt košili a šle. Proto bychom nikdy neměli rozepínat tento prvek našeho oblečení. Měla zakrýt košili a kšandy také při sezení, když je sako rozepnuté. K dvouřadovému saku však podle pravidel dress code nenosíme vesty, protože to se při nošení rovněž nerozepíná. 

Pokud chcete, aby vaše oblečení vypadalo dobře, nestačí pouze zvolit správné barvy a vzory. Při nošení vest si musíte vždy pamatovat ještě jednu věc. Pánská vesta vyžaduje dodržování jistých společenských pravidel, co se oblékání týče - měla by být dostatečně dlouhá, aby vám pod spodním krajem nevylézala košile.

----
Pokud jste došli až jsem, máme pro vás tip na další článek z našeho blogu: 3 typy lidí, co nejčastěji využívají SMART šatník. Který z nich jste Vy? 
----

Cavalier

P.S.: Rovněž nezapomínejte, že se ve společnosti nosí vždy poslední knoflíček - i na vestě otevřený!