Vyzkoušejte blejzr, tvíd i sportovní sako! Kavalírovi nesmí v šatníku chybět

Každý správný businessman ví, že elegantní oděv je jedním z klíčů k úspěchu. V jeho skříni tedy visí několik pohodlných obleků, které mu skvěle padnou. Kromě nich by ale jeho šatník měl obsahovat i řadu samostatných sak: tvídové sako, sportovní sako nebo blejzr. Ty může nosit i ve volném čase, protože jsou pohodlnější a dají se zkombinovat prakticky s čímkoliv.

1. BLEJZR

Rozdíl mezi sakem a blejzrem je minimální. Jeho výhoda je pohodlnost  a někdy i absence podšívky, což pánové ocení hlavně v létě.

Blejzr můžete nosit prakticky při jakékoliv příležitosti. Je velmi univerzální:

  • s košilí a kravatou

  • s polokošilí rozepnutou u krku

  • s košilí (samozřejmě s dlouhým rukávem)

  • k džínám

  • k flanelovým kalhotám

  • k chino kalhotám

  • dokonce i k šortkám (na dovolené) 

Moderní blejzr se vyvinul z námořnického saka. Ty dnešní mají nejrůznější provedení:

Mají patkové či nakládané kapsy. Zdobí je rohovinové nebo kovové knoflíky (připomínka námořnického původu). Může být přiléhavý i volnějšího střihu. Dnes už se šije v nejrůznějších barvách, ale klasický blejzr je většinou jednobarevný. Může být jednořadý i dvouřadý.

Zajímavost: Znak na náprsní kapse nebo barevné lemování klop a manžet značí, že je nositel členem nějakého klubu či sportovní organizace. Nebo navštěvuje určitou školu, univerzitu.

Historie: Svůj název možná blejzr získal od zářivé červené látky, z níž se kdysi šila saka, která si poprvé oblékli členové veslařského klubu při St. John´s College v Cambridgi v roce 1825.

Jiná „legenda“ praví, že je blazer odvozen od sak, která nosili námořníci na lodi HMS Blazer.

Obě možnosti se často zpochybňují.

2. SPORTOVNÍ SAKO

Sportovní sako je o něco ležérnější než blejzr. Je často ušité z kašmíru nebo ze směsi vlny a kašmíru či flanelu. Obvykle mívá nakládané kapsy a je pro něj typický uvolněný styl a volnější, méně přiléhavý střih.

Dříve se sako využívalo na sport – například hon. Tvar se podřídil účelu. Postupem času se z něj stal oděv, který stojí mezi volnočasovým outfitem a oblekem.

3. TVÍDOVÉ SAKO

Tvíd je stále oblíbený, protože je dostupný v mnoha barvách i vzorech. Tento typ saka je velmi přizpůsobivý díky mírnému zdůraznění linií ramen, jedním nebo dvěma rozparky a patkovými předními kapsami.

Lze snadno kombinovat s jakýmkoli stylem kalhot, košile nebo pleteného oděvu. Podle toho, čím ho doplníte, působí více nebo méně elegantně. Ideální je středně těžký tvíd, ve kterém není takové horko.

Historie: Poprvé se objevilo v polovině 19. století. Z počátku tvídové sako nosili průvodci na skotských rybolovech a loveckých výpravách a hajní na skotských státcích, avšak svou praktičností si postupně tvídová saka získala i majitele statků a jejich přátele, kteří si nechali ušít podobné kusy.

4. JEZDECKÉ SAKO

Z tvídu se většinou šije i jezdecké sako. Odlišuje se šikmo střiženými kapsami, má hodně zdůrazněná ramena, úzkou linii probranou v pase, vysoké přední zapínání a jeden zadní rozparek.

Často se šije i z lomeného kepru nebo gabardénu.

Historie: V minulých dobách byl častým dopravním prostředkem kůň. Později byly velmi oblíbené koňské dostihy. Jezdcům se tedy sako muselo uzpůsobit. Tvar kapes byl nakloněný proto, aby do nich jezdec lépe dosáhl.