Vyzkoušejte blejzr, tvíd i sportovní sako! Kavalírovi nesmí v šatníku chybět

Každý správný businessman ví, že elegantní oděv je jedním z klíčů k úspěchu. V jeho skříni tedy visí několik pohodlných obleků, které mu skvěle padnou. Kromě nich by ale jeho šatník měl obsahovat i řadu samostatných sak: tvídové sako, sportovní sako nebo blejzr. Ty může nosit i ve volném čase, protože jsou pohodlnější a dají se zkombinovat prakticky s čímkoliv.

1. BLEJZR

Rozdíl mezi sakem a blejzrem je minimální. Jeho výhoda je pohodlnost  a někdy i absence podšívky, což pánové ocení hlavně v létě.

Blejzr můžete nosit prakticky při jakékoliv příležitosti. Je velmi univerzální:

  • s košilí a kravatou

  • s polokošilí rozepnutou u krku

  • s košilí (samozřejmě s dlouhým rukávem)

  • k džínám

  • k flanelovým kalhotám

  • k chino kalhotám

  • dokonce i k šortkám (na dovolené) 

Moderní blejzr se vyvinul z námořnického saka. Ty dnešní mají nejrůznější provedení:

Mají patkové či nakládané kapsy. Zdobí je rohovinové nebo kovové knoflíky (připomínka námořnického původu). Může být přiléhavý i volnějšího střihu. Dnes už se šije v nejrůznějších barvách, ale klasický blejzr je většinou jednobarevný. Může být jednořadý i dvouřadý.

Zajímavost: Znak na náprsní kapse nebo barevné lemování klop a manžet značí, že je nositel členem nějakého klubu či sportovní organizace. Nebo navštěvuje určitou školu, univerzitu.

Historie: Svůj název možná blejzr získal od zářivé červené látky, z níž se kdysi šila saka, která si poprvé oblékli členové veslařského klubu při St. John´s College v Cambridgi v roce 1825.

Jiná „legenda“ praví, že je blazer odvozen od sak, která nosili námořníci na lodi HMS Blazer.

Obě možnosti se často zpochybňují.

2. SPORTOVNÍ SAKO

Sportovní sako je o něco ležérnější než blejzr. Je často ušité z kašmíru nebo ze směsi vlny a kašmíru či flanelu. Obvykle mívá nakládané kapsy a je pro něj typický uvolněný styl a volnější, méně přiléhavý střih.

Dříve se sako využívalo na sport – například hon. Tvar se podřídil účelu. Postupem času se z něj stal oděv, který stojí mezi volnočasovým outfitem a oblekem.

3. TVÍDOVÉ SAKO

Tvíd je stále oblíbený, protože je dostupný v mnoha barvách i vzorech. Tento typ saka je velmi přizpůsobivý díky mírnému zdůraznění linií ramen, jedním nebo dvěma rozparky a patkovými předními kapsami.

Lze snadno kombinovat s jakýmkoli stylem kalhot, košile nebo pleteného oděvu. Podle toho, čím ho doplníte, působí více nebo méně elegantně. Ideální je středně těžký tvíd, ve kterém není takové horko.

Historie: Poprvé se objevilo v polovině 19. století. Z počátku tvídové sako nosili průvodci na skotských rybolovech a loveckých výpravách a hajní na skotských státcích, avšak svou praktičností si postupně tvídová saka získala i majitele statků a jejich přátele, kteří si nechali ušít podobné kusy.

4. JEZDECKÉ SAKO

Z tvídu se většinou šije i jezdecké sako. Odlišuje se šikmo střiženými kapsami, má hodně zdůrazněná ramena, úzkou linii probranou v pase, vysoké přední zapínání a jeden zadní rozparek.

Často se šije i z lomeného kepru nebo gabardénu.

Historie: V minulých dobách byl častým dopravním prostředkem kůň. Později byly velmi oblíbené koňské dostihy. Jezdcům se tedy sako muselo uzpůsobit. Tvar kapes byl nakloněný proto, aby do nich jezdec lépe dosáhl.

 


Komentáře k článku

Blejzr

Ušijeme kousek, který bude jediný na světě.

Vybrat konzultanta

prvek konfigurace

4 druhy klop

prvek konfigurace

Knoflík s vygravírovaným
vlastním jménem

prvek konfigurace

Ustřihlý rožek rukávu
Kontrastní knoflíková dírka

prvek konfigurace

Záplaty na rukávy
z alcantry

prvek konfigurace

Přes 600 druhů látek

prvek konfigurace

Monogram