Dárky na míru od Cavalieru

MUST HAVE JMÉNEM TRENČKOT

Pokud chcete na jaře i na podzim vypadat šik a vyzrát na rozmary počasí, trench coat je tou pravou volbou každého kavalíra. Vyplní období mezi zimním kabátem a sakem či blejzrem. 

Co je vlastně trenčkot, jak vzniknul a proč je dobré ho zařadit do povinné výbavy? V tomto článku se dozvíte, s čím ho sladit, jakou zvolit barvu, i jaká je jeho historie.

Britský svrchník byl původně určený vojákům.

Trenchcoat neboli "zákopový kabát" je již z názvu stálicí pánského šatníku už od první světové války. Původní trenchcoat byl běžně používán jako ochrana proti větru nebo dešti a mimo vojáků si ho poté oblíbili i lidé v civilu. S jeho počátkem se váže jméno Thomase Burberryho, který se zasloužil o jeho první prototyp a firma nesoucí jeho jméno je tímto ikonickým kabátem s károvanou podšívkou známá dodnes. 

Takže klasický autentický trenčkot původně pochází od firmy Burberry. Pro výrobu trenčkotu se využívalo impregnované vlny nebo bavlněného gabardénu, právě proto, aby jeho nositel zůstal v suchu i v britském lijáku. Nejobvyklejší byla khaki barva, nyní už trenchcoat najdete hlavně v béžové, navy a černé barvě. 

Pokud přemýšlíte spíše o pořízení jakéhokoli kabátu, přečtěte si ještě našeho průvodce kabáty a zjistěte, který je pro vás ten nejlepší. A nebo se jednoduše stavte se k nám na kávu, seznamte s některým z našich módních konzultantů, a pobavte se o  možnostech, jak si vytvořit trenčkot přesně podle vašich přestav.  

Nárameníky a límec

Vojenskou minulost tohoto pláště dodnes připomínají nárameníky, vysoký límec a kovové kroužky ve tvaru písmene D na pásku, na něž se připínala výzbroj. Klasická barva trench coatu bývala khaki, aby voják splynul s bojištěm. Dnes v obchodech najdeme nejčastěji béžový či světle hnědý. Není ovšem nutné zůstávat pouze u této barvy, skvěle vám poslouží i třeba tmavě modrý nebo černý.

Kromě materiálu, každý další detail, který dnes na trenčkotu najdete, měl historicky svou funkci.

  • Kapsy se zapínáním na knoflík - chránily jejich obsah
  • Dvouřadé zapínání - bylo funkčnější proti větru než to jednořadé
  • Pásky a přezky ve tvaru D – byly určené k zavěšování zbraní, granátů a všeho, co voják mohl potřebovat
  • Nárameníky – sloužily k označení hodnosti
  • Pásky na rukávech – byly užitečné především k ochraně před deštěm a větrem
Jak trenčkot nosit dnes? 

Trenčkot bývá často vyroben z odolné bavlny a důležitou vlastností je nepromokavost, právě proto bývá tolik oblíbeným kouskem do podzimních a jarních dnů. A jak ho sladit?

  • Noste ho na oblek, béžová i navy se budou dobře hodit ke klasickým barvám obleků.
  • Zachraňte před deštěm váš oblíbený blejzr a prehoďte přes něj trenčkot. Chinos kalhoty, košile a polobotky jsou totiž dobrá volba pro většinu příležitostí. 
  • Vezměte trenčkot jen tak s džíny k teniskám a máte stylový casual outfit do deště. 

Je už trenčkot oblíbeným kouskem ve vašem šatníku, nebo se ho teprve chystáte pořídit?

Cavalier


Komentáře k článku

Kabát

Skutečný kavalír nezapomíná na prvotřídní kabát.

Vybrat konzultanta

Vybrat konzultanta

Přes 50 druhů látek

Jednořadé nebo dvouřadé

Kontrastní knoflíkové dírky

Monogram

Kontrastní plstěný límec

Záplaty na rukávy z alcantary