MUST HAVE JMÉNEM TRENČKOT

Pokud chcete na jaře i na podzim vypadat šik a vyzrát na rozmary počasí, trench coat je tou pravou volbou každého kavalíra. Vyplní období mezi zimním kabátem a sakem či blejzrem. 

Co je vlastně trenčkot, jak vzniknul a proč je dobré ho zařadit do povinné výbavy? V tomto článku se dozvíte, s čím ho sladit, jakou zvolit barvu, i jaká je jeho historie.

Britský svrchník byl původně určený vojákům.

Trenchcoat neboli "zákopový kabát" je již z názvu stálicí pánského šatníku už od první světové války. Původní trenchcoat byl běžně používán jako ochrana proti větru nebo dešti a mimo vojáků si ho poté oblíbili i lidé v civilu. S jeho počátkem se váže jméno Thomase Burberryho, který se zasloužil o jeho první prototyp a firma nesoucí jeho jméno je tímto ikonickým kabátem s károvanou podšívkou známá dodnes. 

Takže klasický autentický trenčkot původně pochází od firmy Burberry. Pro výrobu trenčkotu se využívalo impregnované vlny nebo bavlněného gabardénu, právě proto, aby jeho nositel zůstal v suchu i v britském lijáku. Nejobvyklejší byla khaki barva, nyní už trenchcoat najdete hlavně v béžové, navy a černé barvě. 

----

Jak se orientovat ve střizích, barvách a materiálech, aby kabát skvěle doplňoval váš business nebo smart casual outfit? Dozvíte se v dalším článku z našeho blogu PODZIMNÍ PRŮVODCE KABÁTY.

----

Nárameníky a límec

Vojenskou minulost tohoto pláště dodnes připomínají nárameníky, vysoký límec a kovové kroužky ve tvaru písmene D na pásku, na něž se připínala výzbroj. Klasická barva trench coatu bývala khaki, aby voják splynul s bojištěm. Dnes v obchodech najdeme nejčastěji béžový či světle hnědý. Není ovšem nutné zůstávat pouze u této barvy, skvěle vám poslouží i třeba tmavě modrý nebo černý.

----
24 kousků, které nesmí chybět v šatníku správného kavalíra. Jaké kousky oblečení by rozhodně neměl postrádat žádný úspěšný muž ve své šatní skříni? Dozvíte se v dalším článku z našeho blogu.

---- 

Kromě materiálu, každý další detail, který dnes na trenčkotu najdete, měl historicky svou funkci.

  • Kapsy se zapínáním na knoflík - chránily jejich obsah
  • Dvouřadé zapínání - bylo funkčnější proti větru než to jednořadé
  • Pásky a přezky ve tvaru D – byly určené k zavěšování zbraní, granátů a všeho, co voják mohl potřebovat
  • Nárameníky – sloužily k označení hodnosti
  • Pásky na rukávech – byly užitečné především k ochraně před deštěm a větrem

Jak trenčkot nosit dnes? 

Trenčkot bývá často vyroben z odolné bavlny a důležitou vlastností je nepromokavost, právě proto bývá tolik oblíbeným kouskem do podzimních a jarních dnů. A jak ho sladit?

  • Noste ho na oblek, béžová i navy se budou dobře hodit ke klasickým barvám obleků.
  • Zachraňte před deštěm váš oblíbený blejzr a prehoďte přes něj trenčkot. Chinos kalhoty, košile a polobotky jsou totiž dobrá volba pro většinu příležitostí. 
  • Vezměte trenčkot jen tak s džíny k teniskám a máte stylový casual outfit do deště. 

Je už trenčkot oblíbeným kouskem ve vašem šatníku, nebo se ho teprve chystáte pořídit?

Cavalier


Komentáře k článku

Kabát

Skutečný kavalír nezapomíná na prvotřídní kabát.

Vybrat konzultanta

prvek konfigurace

Přes 50 druhů látek

prvek konfigurace

Jednořadé nebo dvouřadé

prvek konfigurace

Kontrastní knoflíkové dírky

prvek konfigurace

Monogram

prvek konfigurace

Kontrastní plstěný límec

prvek konfigurace

Záplaty na rukávy z alcantary