Je plesová sezóna, doba hájení skončila, pánové.

Stejně jako byste měli vědět, která houba je jedlá a která je jedlá pouze jednou. Měli byste také vědět, co si obléknout na na ten či onen ples. Obojí je otázkou přežití. V prvním případě pouze umřete. V tom druhém budete muset s následky svého rozhodnutí žít. 

Ples byla vždy prestižní událost, na které se rozhodovalo, jestli vás přítomná společnost bude v následujícím roce pomlouvat nebo chválit. A proto musíme vypadat skvěle! Protože co jiného zanechá dojem více než to, co jde vidět na první pohled. 

Jenže, co si vzít na sebe?

Ples je doslova společenská hra. Jako taková má i svá pravidla.

Společenská pravidla neboli etiketu. V čím vybranější společnosti se nacházíme, tím více nás etiketa svazuje. Říká nám jak se chovat a také co si obléci.

Takže co si vzít podle etikety? Je zvykem že ples začíná po 18 hodině a to znamená minimálně tmavý oblek. Dalším ukazatelem je pozvánka, čím zdobnější a luxusnější, tím slavnostnější šat je potřeba oprášit. Naštěstí je zažitým a velmi ohleduplným zvykem na pozvánce zmínit vyžadovaný dress code, abyste nemuseli tápat. 

Plesový dress code jako šachová partie

Začneme dress cody nejvybranějšími. Stejně jako šachy i nejformálnější dress cody jsou ve znamení černé a bílé. Jsou jimi White tie a Black tie. Aby to nebylo tak jednoduché, tie (z ngl. vázanka, kravata) v tomto případě znamená bow-tie (neboli motýlek).  

White tie je vyhrazen pro ty nejslavnostnější bály a události. Na takovou slávu si pánové musí obléci frak, bílou košili se stojáčkem a francouzskými manžetami a k ní bílý motýlek. Bílá vesta z bavlněného piké je také povinností. Pokud vyrážíte na bál do Vídně nebo na korunovaci, tak se vám určitě bude hodit. Dnes už je ale na pokraji zániku a v podstatě ho nahrazuje modernější varianta Black tie.

White tie

Black tie znamená černý smoking, bílou smokingovou košili a černý motýlek. Smoking je symbol dokonalé elegance, lepší už to být nemůže. Občas se objevuje bílý smoking a nebo červený motýlek, ale opatrně. Pokud si váháte, černobílá klasika je sázka na jistotu.

Následuje Creative Black tie. Tak tady se můžeme rozšoupnout. Pořád na sobě máme smoking, ale tentokrát nemusí být černý. Jen doporučuji zůstat u barev střízlivých a decentních. Stejně tak košile a motýlek může změnit svou barvu. V podstatě se zde otevírá okénko pro aktuální trendy. Jen se nenechte příliš unést volností, nekombinujte příliš mnoho barev dohromady. A pokud si stále nejste jistí obraťte se pro upřesnění na pořadatele.

A ještě jednou black tie, tentokrát Black tie optional. Tím nám pořadatel říká: “Pokud vlastníte famózní smoking, tak si ho vemte. Pokud ne, nebude mi vadit, jestli si vezmete elegantní tmavý oblek. Je to pořád lepší než smoking z půjčovny.”

Tím opouštíme vrstvy nejvyšší a přejdeme k nejčastějšímu dress codu - Dark suit. Možná v životě nebudete potřebovat frak nebo se pyšnit úchvatným smokingem, ale tmavý večerní oblek potřebuje každý.

Označení Dark suit říká vše a zároveň nic. Co je vlastně tmavý oblek? To je černý nebo temně modrý oblek bez vzoru, případně s jemným proužkem, který jde rozpoznat až velmi zblízka. Černým oblekem nikdy nic nezkazíte, ale pokud rádi vynikáte, půlnoční modř je slušivá a široce akceptovaná varianta. Košile jak jinak než bílá. Kvalitní bílá košile je ideální pro jakoukoliv slavnostní příležitost. K tomu motýlek nebo kravata podle pánovy chuti. Jen proboha žádné převzorované divočiny. Ideálně jednobarevně. A ještě ideálněji v barvě šatů vaší partnerky. 

Dark Suit

Cocktail dres code je oblíbený především u dam, které si mohou cituji: “konečně vzít ty úžasné koktejlky”, co si pořídily před půl rokem. Pánové zůstanou u dobře padnoucího tmavého obleku s kravatou. S tímto dress codem se setkáme zpravidla v dřívějších hodinách a vychází ze společenských setkání například před divadelním představením.

 

Dál už se, pomalu ale jistě, dostáváme na půdu vesnických tancovaček, kde barvy košilí hrají všemi barvami. Sem tam projde okolo šedý, či purpurový oblek. A po desáté hodině se rozepínají knoflíčky u krku a povolují kravaty. Na takových místech se lidové tvořivosti meze nekladou. Zde jsou pravidla zpravidla na základě místního koloritu a společenská etiketa zapíjí žal na baru.

 

Máme za sebou základní přehled a teď se do toho ještě obout.

Boty, stejně jako obleky po 18 hodině, zásadně tmavé. Černé lakýrky pokud máte frak nebo smoking. Pro tmavý oblek taky černé avšak stačí i nelakované. Velmi tmavě hnědé jsou přípustné, jestliže na sobě máme tmavě modrý oblek. A aby nám v botech bylo pohodlno, tak si k nim vezmeme černé ponožky. Na ponožkách nešetřete, rozšoupněte se a kupte si nejlépe podkolenky. Naopak se velkým obloukem vyhněte ponožkám kotníkovým.  

Víc už se zde nevejde. O plesovém dress codu by se dala sepsat velmi tlustá kniha, proto neváhejte a kontaktujte vašeho modního konzultanta. Jsme tady abychom vám pomohli a vy nemuseli sami bloudit labyrintem etikety a módy. 

A pokud Vás zajímá jak mít správnou obuv na každou příležitost bez přeplněného botníku, na článek se dostanete kliknutím zde.

Jiří, Cavalier


Komentáře k článku

Košile na míru

Šijeme pouze z nejkvalitnějších látek.

Vybrat konzultanta

prvek konfigurace

3 druhy zapínání

prvek konfigurace

15 barev nití pro ozvláštnění detailů

prvek konfigurace

3 Střihy
(Regular, Slim, Super slim)

prvek konfigurace

8 druhů límců

prvek konfigurace

8 manžet, 5 fontů monogramů

prvek konfigurace

přes 300 druhů látek