Tajemství rozepnutého knoflíku: tlustý král i tasení meče

Jeden z největších prohřešků vůči etiketě je u pánské módy zapnutý spodní knoflík. Důvodů, proč si ho kavalíři nechávají rozepnutý, je hned několik:

 

1. Král Edward VII přibral.

Anglický král Edward VII byl moc tlustý a nedopnul spodní knoflík. Na dvoře začali všichni nosit rozepnutý knoflík podle něj, až se to zakořenilo do etikety.

2. Muži se kvůli němu dokázali lépe ubránit.

Rozepnutý knoflík dovolil muži rychleji tasit kord nebo meč. Lépe na ně dosáhl.

3. Nesvědčí to ani aktuálnímu střihu.

V dnešní době je rozepnutý knoflík nutnost i kvůli střihu saka. Není totiž dole dostatečně široké, aby jej mohl muž nosit zapnuté. Se zapnutým knoflíkem se gentleman pořádně nerozkročí, ani si nedá ruce do kapes.

4. Pomáhá prostorově výraznějším mužům.

Rozepnutý knoflík také pomáhá mužům, kteří mají nějaké to kilo navíc. Odvrací pozornost od oblasti břicha.

 

Většina dnešních sak je navíc šitých tak, aby u nich nešel poslední knoflík zapnout.

Toto pravidlo ovšem neplatí u blazeru, který si muži oblékají při méně formálních příležitostech. Ve stoje má muž sako zapnuté. V sedě si ho rozepne. Hned jak vstane, sako opět zapne.

 

Jednořadá vs. dvouřadá saka

Saka s jedním knoflíkem můžete mít zapnuté i rozepnuté. U saka se dvěma knoflíky necháváte rozepnutý ten spodní. Sako, která má tři knoflíky, má několik variant. Prostřední zůstává zapnutý, spodní rozepnutý a horní je variabilní.

Dvouřadá saka se mohou zdát jako pořádný oříšek, ale platí u nich stejné pravidlo. Gentleman nechává rozepnutý knoflík, který je z jeho pohledu napravo. V Česku se zatím tento typ saka tolik nenosí, ovšem ve světě už se zase dostávají do módy. Jejich úskalí je, že mohou deformovat tělo, přidávají kilogramy a zvýrazňují nedostatky v oblasti břicha.

 

U vest neplatí tak přísná pravidla. Někdy se může spodní knoflík nosit rozepnutý, ale není striktně nařízeno, že nemůžete zapnout všechny knoflíky.

 

ZAJÍMAVOST: Rozepnutý knoflíček na rukávu

Muž, který si na rukávu nechá rozepnutý knoflíček, říká: „Podívejte, můžu si rozepnout knoflíky na rukávu, a to jde jen u opravdu dobrých obleků. Můj oblek je kvalitní – a drahý.“ Funkční knoflíčky na rukávech rozhodně nejsou nejdůležitější ani nejdražší známkou dobrého obleku – ale jsou nejnápadnější.

 


Komentáře k článku

Blejzr

Ušijeme kousek, který bude jediný na světě.

Vybrat konzultanta

prvek konfigurace

4 druhy klop

prvek konfigurace

Knoflík s vygravírovaným
vlastním jménem

prvek konfigurace

Ustřihlý rožek rukávu
Kontrastní knoflíková dírka

prvek konfigurace

Záplaty na rukávy
z alcantry

prvek konfigurace

Přes 600 druhů látek

prvek konfigurace

Monogram