7 tipů, jak být švihák s kšandami a s čím je sladit

Po dlouhý čas byly šle jakožto prostředek k přidržování pánských kalhot mnohem oblíbenější než opasek. Ve dvacátém století se do popředí dostal pásek, především proto, že odložení vesty a zrod dvoudílného obleku měly za následek odhalení šlí, které byly často spíše funkční než elegantní.

Největší oblibě se těší ve Spojených státech a Velké Británii. Například v Itálii je nenosí skoro nikdo.

 

1. Které kšandy zvolit?

Šle, které se zapínají na knoflíky na vnitřní straně kalhot, vypadají lépe než s klipsami, neboť jejich funkce není tak zjevná.

 

2. K čemu se nenosí?

Kšandy by se neměly nosit ke kalhotám, které jsou vybaveny poutky na pásek, ale v dnešní době je většina kalhot vybavena poutky, takže se tomu asi muži nevyhnou.

Šle musí bezpodmínečně odpovídat střihu kalhot, což znamená, že je nelze nosit k italským či německým kalhotám, jejichž střih vyžaduje pásek. Dnes už nebývají na šle uzpůsobeny ani dobré anglické konfekční kalhoty, ale pokud si necháváte šít, pak mohou být přirozeně střiženy tradičním způsobem a upraveny pro nošení se šlemi.

 

3. Mohou se nosit k pásku?

Nikoliv! Nosit obojí, šle i pásek, je jako nasadit si na sebe dva klobouky nebo dokonce dva páry kalhot. Jde o komický oděvní prohřešek.

 

4. Jakou vybrat barvu?

Pokud jde o barevnost šlí, máte několik možností. Můžete se vydat seriózní cestou, tedy osvědčené černé, šedé nebo hnědé klasice. Ovšem pokud chcete vybočovat, zkuste i odvážnější barvy: červenou, žlutou, zelenou, fialovou, tyrkysovou apod.

 

5. S čím je sladit

Kšandy můžete ladit s kravatou či motýlem. Barevný můžete nosit pouze přes den, večer se nosí jen bílý a černý. Odvážnější pánové mohou sladit kšandy i s barevnými ponožkami, tzv. happy socks.

 

6. Výhody šlí

Předností dobrých šlí je, že kalhoty díky nim dokonale sedí. Šle zdůrazňují svislé linie a postavu tak opticky prodlužují, což se hodí zejména u kalhot s vysokým pasem. Navíc umožňují volné proudění vzduchu mezi kalhotovým pasem a košilí, což je velká výhoda hlavně v létě.

 

7. Psychologický efekt

Mnozí lidé jim přisuzují i psychologické přednosti, pokud má totiž muž jistotu, že kalhoty při jakémkoliv pohybu perfektně drží, vystupuje mnohem sebevědoměji. Tato teorie je založena na skutečnosti, že neustále padající kalhoty člověka obtěžují a brání mu zažívat pocit dobré pohody.

 

Historie šlí

Vynalezli je Francouzi v období kolem revoluce, kdy byly krátké gatě ke kolenům nahrazeny více rovnostářskými kalhotami. Na počátku devatenáctého století přišly do módy kalhoty s vysokým pasem, a proto bylo třeba nalézt způsob, jak je přidržovat. Toho se ujaly kšandy.

Ve dvacátém století je porazil pásek, především po odložení vesty. V 80. letech 20. Století se šle dočkaly oživení popularity, především proto, že se objevily ve filmech jako Wall Street. To vedlo k nelogickému, nicméně hojně rozšířenému názoru, že mezi šlemi a získáním podnikatelského ostrovtipu existuje určitá spojitost. Po celém světě se začali budoucí finanční magnáti předvádět se šlemi. Od té doby jsou zase jako dříve menšinovou záležitostí, ačkoliv nikdy zcela nevymizely.

 

Typy šlí

 

Chcete-li si nechat zhotovit oblečení na míru a podtrhnout tak svou individualitu a vystoupit z řady, ozvěte se módní konzultantce Marii Vaškové na telefonní číslo 777 298 824 nebo na emailovou adresu info@cavalier.cz.


Komentáře k článku

Košile na míru

Šijeme pouze z nejkvalitnějších látek.

Vybrat konzultanta

prvek konfigurace

3 druhy zapínání

prvek konfigurace

15 barev nití pro ozvláštnění detailů

prvek konfigurace

3 Střihy
(Regular, Slim, Super slim)

prvek konfigurace

8 druhů límců

prvek konfigurace

8 manžet, 5 fontů monogramů

prvek konfigurace

přes 300 druhů látek