7 pravd o ponožkách: Záhada mizení i tip, kdy nosit happy socks

Všichni máme v šatníku hojnost ponožek, v lepším případě jsou dokonce rozdělené do odpovídajících párů. Pro záhadu lichých ponožek, se kterou se každý muž jistě někdy potýkal, neexistuje rozumné vysvětlení.

Co se týče tohoto kusu oděvu, postačí, když se budete řídit pouhou hrstkou pravidel, a žádné z nich není náročné.

 

1. BARVA A VZOR

Barva ponožek by měla být nejméně o jeden odstín tmavší než barva kalhot a bot.

Mimo tenisové kurty a sportovní hřiště by rozhodně neměla být bílá. Snad jen pokud máte bílé kalhoty i boty.

Po sedmé hodině večerní se nosí jen černé dostatečně dlouhé ponožky. Jsou vhodné i pro vyšší společenské akce. Barevné a vzorované ponožky mohou pozvednout celkový vzhled, pokud ladí se všemi ostatními prvky oděvu a nestrhávají na sebe veškerou pozornost.

2. HAPPY SOCKS

Velmi oblíbené začínají být tzv. Happy neboli Funny Socks, které můžete sladit se zbytkem outfitu – kravatou, motýlkem, košilí nebo kapesníčkem.

„Barevné ponožky tzv. Happy Socks se mi moc líbí. Zrovna je mám na sobě. Pánbůh zaplať za trošku odvážnější muže, kteří mají rebelskou povahu a jdou do barevného tónu. Do Národního divadla si je nevezmu, ale na návštěvu, večírek, mejdan, do malého divadla, baru či hospody jsou ideální,“ doporučuje Ladislav Špaček, odborník na etiketu, který je rád nosí.

Tip: Happy Socks si můžete pořídit jako součást našeho Cavalier boxu, ve kterém k nim máte sladěnou i kravatu, ozdobu do klopy nebo manžetové knoflíčky.

3. ZÁHADA ZTRACENÝCH PONOŽEK

Mizení ponožek je obecně známý jev nevysvětlitelný ani Newtonovou fyzikou, kvantovou fyzikou, ba ani Pythagorovou větou. Selský rozum nad tímto jevem selhává již od dob neolitické revoluce (během níž vznikly jak ponožky, tak selský rozum). Jev spočívá v tom, že vložíme-li např. 10 párů ponožek do koše na prádlo či do pračky, po vyprání a rozvěšení zjistíme, že místo 10 párů, to jest 20 kusů ponožek, máme pouze 9 a půl páru, neboli 19 kusů. V horším případě jich chybí více, samozřejmě vždy polovina páru.

Grafika: ponozky.nanozky.cz

4. DÉLKA

Noste ponožky dost dlouhé na to, aby vám při sezení nebyla vůbec vidět lýtka. Stěží by se našlo něco méně atraktivního než pohled na proužek bledé kůže mezi nohavicí kalhot a vrškem ponožky.

Pozor na unavené opotřebené gumičky, aby vám ponožky nesjížděly po lýtku.

5. KDY A KAM JE NOSIT?

HLAVNĚ NIKDY DO SANDÁLŮ TEČKA. 

6. MATERIÁL

Úplety, které se používají pro výrobu, byly kdysi výlučně přírodní, jako například hedvábí, kašmír a bavlna. Dnes se do ponožek přidávají umělé materiály, například polyamid, který výrazně prodlužuje trvanlivost výrobku.

Pro večerní ponožky je nejlepší hedvábí, neboť je lehčí a kvalitnější, kašmír je mimořádně luxusní, ale málo odolný. Vlna obecně teplejší než bavlna, kterou je lepší ponechat na léto. Hedvábná vlna (merino) je vhodná pro každodenní nošení.

Ponožky s umělou příměsí se tak rychle neopotřebí, ale umělá vlákna by neměla přesáhnout 20%.

 

7. PÉČE O PONOŽKY

Tak jako každému pletenému oblečení, i ponožkám je třeba při praní věnovat náležitou péči. Perte je nejlépe na nízké teploty, abyste předešli srážení a ztrátě barev. Kontrolujte, zda nemají ponožky díry, pohled na muže s dírou na ponožce je smutný pohled.

Pár zásad pro praní ponožek:

  • Perte ponožky naruby a perte ponožky pravidelně. Postupujte při praní ponožek dle instrukcí na nálepce. Používejte správné množství pracího prášku. Méně je někdy lepší než více. Používejte prací prostředek bez chloru.

Pro ty z vás, které nebaví trávit víkend v nákupním centru a shánění doplňků pravidelně vytváříme předem sladěné sety doplňků - Cavalier Boxy. Najdete v nich barevně sladěnou kravatu, kapesníček, ozdobu do klopy nebo manžetové knoflíčky. Vše tvoří harmonicky sladěný set, pro rychlá rána a úspěšnější dny. Se správným výběrem vám pomůže náš módní konzultant.  Neváhejte je kontaktovat. Využít je můžete samozřejmě nezávazně a to prostřednictvím webových stránek. Jsou tu pro vás.

 


Komentáře k článku

Košile na míru

Šijeme pouze z nejkvalitnějších látek.

Vybrat konzultanta

prvek konfigurace

3 druhy zapínání

prvek konfigurace

15 barev nití pro ozvláštnění detailů

prvek konfigurace

3 Střihy
(Regular, Slim, Super slim)

prvek konfigurace

8 druhů límců

prvek konfigurace

8 manžet, 5 fontů monogramů

prvek konfigurace

přes 300 druhů látek