Schůzka, rande, pohovor? Vytáhněte všechny trumfy

Existují chvíle, kdy náš mozek vyhodnotí nebezpečí situace ještě dříve, než jsme si ho vůbec začali být vědomi. Například, když se na nás řítí auto a my, aniž bychom se tak rozhodli vědomě, bez otálení uskočíme stranou. Uvědomění toho, co jsme stihli učinit přichází až poté, co nebezpečí odezní. Podobnou tendenci se rychle a nevědomě rozhodovat používáme i v momentě, kdy se setkáme s neznámým člověkem. A má to svou logiku. Bleskurychlé rozhodnutí, zda dotyčná osoba nepředstavuje nějakou potencionální hrozbu, nám vlastně šetří čas. A tak i navzdory několikahodinové přípravě může být o výsledku schůzky rozhodnuto během několika sekund. Zejména těch prvních pěti, tvrdí psychologové.

Již po pouhých pěti vteřinách máme jasnou představu o tom, zda je náš protějšek pro nás přitažlivý nebo ne. I když se i tahle doba zdá nesmyslně krátká, provedené studie dokazují, že si člověk vytvoří úsudek o jiné osobě už během prvních 120 vteřin natrvalo. Od tohoto okamžiku budeme mít tendence hledat všechny důkazy, které nás utvrdí v přesvědčení vzniklého z prvního dojmu. A ty, které svědčí o opaku? Ty budeme měnit už jen obtížně. Proto je velmi důležité, abychom zanechali během prvního setkání silný dojem. Podaří-li se vám to na úplném začátku, budou lidé v průběhu celého rozhovoru pod jeho vlivem. To má mnohdy větší váhu než například titul před jménem či obsáhlý životopis. 

Avšak umění pracovat se svým prvním dojmem v životě neplatí jen při pracovním pohovoru či obchodním jednání. Stejná pravidla a rady lze použít i v případě, že vás čeká první romantická schůzka s novým protějškem. V těch prvních okamžicích se rozhoduje o tom, co si o nás lidé budou nejen při seznamování myslet. Člověk je vizuální tvor. Jeho schopnost komunikace je založena především na vizuálních vjemech. A tak se při seznamování se s druhými zaměřujeme v první řadě svou pozornost na jejich zevnějšek. Tedy to, jak působíme na ostatní, musíme mít od začátku pod kontrolou. A zde je návod v podobě několika rad, jak mít svůj první dojem pod kontrolou.

 1. Oblékejte se o trochu lépe, než vyžaduje příležitost

 2. Udržujte oční kontakt 

 3. Usmívejte se 

 4. Zrcadlete protějšek (postoj, gesta a tón hlasu – nepřehánět)

 5. Více naslouchejte a méně mluvte

Držení těla

Držení a řeč těla jsou při mezilidské interakci nejdůležitější. Právě od nich se odvíjí dobrý nebo špatný první dojem. Proto je důležité přemýšlet i nad řečí a držením těla. Můžete investovat do drahého formálního oblečení, ale způsob, jakým ovládáte řeč těla, napoví člověku sedícímu naproti vám daleko více než skvěle padnoucí outfit.

Vizáž

Důležitou součástí naší osobní prezentace je i naše tělesné vzezření. Nic totiž nenaruší první schůzku víc než zkažené zuby v jinak vlídném úsměvu, nebo dokonce zapáchající dech. Důležité jsou rovněž upravené vlasy, vousy, pleť a nehty.

Oblečení

Důležité pravidlo v oblékání je, že chcete-li působit při setkání s novými lidmi autoritativně, měli byste se oblékat o stupeň lépe než se oblékají oni.  Je proto vhodné zjistit si předem, jaký je styl oblékání v dané společnosti nebo jak se oblékají lidé z branže. Jestliže chcete vypadat jako „jeden z nich“, pak se oblékejte stejně jako vaši posluchači, klienti, obchodní partneři.

Při výběru oblečení také nezapomínejte na typ své postavy. Dost často se setkáváme s lidmi, kteří nosí něco, co jim stylově, nebo například i velikostně moc nesedí. Obecně platí, že by si většina z nás měla pořizovat polovičku kusů za dvojnásobek peněz. Investovat do kvality se vyplatí. A to především pokud jde o obleky, saka, kalhoty, boty, tašky a doplňky. Několik kvalitních kousků vás skvěle odliší a vyhraní váš styl. 

S tím vám v Cavalieru rádi pomůžeme. Není třeba pořizovat si spousty oblečení, či se toho stávajícího hned zbavovat. Přesně naopak. S módním konzultantem je tvorba Vašeho šatníku předem promyšlená tak, abyste mohli i navzdory malému počtu kusů každý den vypadat jinak. O službě si přečtěte více zde.

Vystupování

Na obávanou schůzku se dobře nalaďte. Přelaďte se na pozitivní notu, třeba už večer před důležitou akcí. Zaleží pouze na vás, čemu dáte přednost. Někomu pomůže teplá koupel, jinému zase poslech oblíbené hudby. Začněte se také těšit na setkání jako na nějakou zkušenost, která vás obohatí. Vždyť všechno zlé je pro něco dobré. A tak se v životě nakonec i nezdar postupem času ukáže jako zkušenost, která nás někam posunula. Takže, buďte pokorní a přitom jednejte tak, jakoby nebylo možné neuspět.

Komunikace

Slova působí na první dojem zhruba jen ze sedmi procent. Mnohem více jde o to emocionální spojení, které si s protějškem vytvoříme. A tedy nejdůležitějšími faktory pro vytvoření pozitivního prvního dojmu při prvním setkání jsou tón hlasu, úsměv a oční kontakt. Ano, na první schůzce bývá častěji důležitější to, jak to říkáme, než to, co říkáme. Zároveň to ale neznamená plácat nesmysly, ba naopak, nejlepší je mít připravený rozehrávací výtahový rozhovor. To znamená rychlé výstižné představení nás, našeho produktu, služby, firmy nebo nápadu vzbuzující zájem o další informace. Jestliže je dobře vypracovaný a přednesený, ostatní zaujmete a vizitky se rozdávají samy. Výtahový rozhovor se tomu říká, protože se jedná o přednášku, která by se vešla do běžné jízdy výtahem. 

Vždy se snažte méně mluvit a více naslouchejte. Budete-li protistraně poskytovat prostor a pozornost a tím i zájem o to, co říká, jste na správné cestě si vytvořit tzv. pouto důvěry. A jsme-li obchodníci, (každý svým způsobem obchodujeme) pak chceme-li prodat svůj produkt, musíme nejprve prodat své myšlenky. A chceme-li prodat své myšlenky, musíme nejprve prodat sami sebe.

Podání ruky

Potřesení rukou je při prvním setkání s kýmkoli téměř nutností. A co se týče prvního dojmu, hraje velkou roli. Potřásání rukou patří mezi fyzický projev, který doprovází pozdrav v mluvené formě. Podle základů etikety je zvykem, že ženy podávají ruku mužům jako první. Co je zásadní a čeho by se měl každý vyvarovat, je podání ruky á la leklá ryba nebo místo ruky podávat jen konečky prstů. Stisk by měl být pevný, jasný a při potřesení rukou by si lidé měli hledět zpříma do očí.

SHRNUTÍ 

Stačí několik málo sekund na to, abychom si o někom, koho neznáme, utvořili “jasnou” představu. Záleží přitom hned na několika faktorech. A to nejen na chování, ale například i na oblečení, které si na první schůzku dotyčný oblékne. Nejprve si děláme úsudek o důvěryhodnosti a kráse protějšku. Následně, během prvních 5 sekund, si ještě stíháme utvořit ještě názor na:

 • bohatství a sociální status podle oblečení

 • sexuální preference podle neverbální komunikace

 • inteligence podle pohledu do očí

 • dominanci podle řeči těla

 • úspěšnost - padnoucí oblek vs. konfekce

 • agresivitu podle poměru šířky a výšky obličeje

 • vůdcovské schopnosti podle verbální komunikace

 • extroverzi podle způsobu chůze

 • svědomitost a důvěryhodnost podle počtu rozporuplných prvků v celkovém dojmu

Co je tím vaším posledním kamínkem do celkové mozaiky nejlepšího dojmu? Budeme rádi, když se námi podělíte do komentářů, čím jste se z článku nechali inspirovat.

 

Zůstaňte v obraze

Pokud máte zájem o novinky ze světa kavalírů a speciální nabídky,
zaregistrujte se k odběru našeho newsletteru a my Vás budeme
pravidelně informovat o nových produktech a akcích.