Obchodní schůzka? Vzbuďte nezapomenutelný první dojem!

Znalost etikety a kavalírství vám zvýší šance nejen u žen, ale bývá velice cenným spojencem i u protějšku během vašeho obchodního jednání. Jak si zvýšit šance na úspěch, jak správně domluvit schůzku, jaká místa se pro ni hodí a kdo na konci zaplatí? To vše se dozvíte v tomto speciálu o kavalírství v businessu.

Domluvení schůzky

Pozvání by vždy mělo být založeno na konkrétním a průhledném důvodu, vaše protistrana musí být vždy srozuměna s tím, proč se s vámi má sejít a co bude předmětem jednání. Netransparentnost a zatajování není na místě. Vždy je potřeba si cenit času, který si na vás protistrana vyhradila, právě proto je správné čas kompenzovat pozváním na kávu, případně oběd nebo večeři.

Výběr místa

Místo ve kterém se vaše jednání bude odehrávat by mělo korespondovat s tématikou jednání. Místo by tedy vždy mělo být dobře dostupné pro vaši protistranu a v případě, že víte, že pojede autem, je dobré si zjistit, zda má daný podnik k dispozici parkování.

Pro jednání je vždy dobré zajistit místo, které jste již předem navštívili a víte tedy, že je dostatečně klidné na obchodní jednání a nic vás v prostoru nebude rušit. Stejně tak je dobré vědět, zda je obsluha v daném podniku na profesionální úrovni. Pokud podnik splňuje výše zmíněné aspekty, rozhodně doporučujeme dopředu učinit rezervaci, abyste předešli trapnému čekání na stůl, nebo dokonce neočekávané změně podniku. Při rezervaci se obsluze zmiňte, že vaše schůzka bude obchodní, a že si tedy nepřejete být rušeni.

Pokud chcete vsadit na jistotu, můžete svého partnera pozvat do své kanceláře, ovšem pouze v případě, že prostory jsou dostatečně reprezentativní a odpovídají úrovni, kterou váš partner očekává.

Na schůzku dorazte raději s pětiminutovým předstihem, abyste měli nějaký čas navíc se před schůzkou zklidnit a připravit se tak, abyste zanechali skvělý první dojem. Pokud jedete na schůzku autem, mějte váš vůz vždy čistý zvenku i zevnitř.

Telefon si před schůzkou nastavte na tichý režim, abyste nebyli zbytečně rušeni.

První dojem

Psychologové tvrdí, že první dojem trvá okolo 4 sekund. Váš partner si o vás utvoří obrázek na základě vašeho zevnějšku, řeči těla a vystupování, právě proto je nutné mít jej perfektně pod kontrolou.

Tip! Přečtěte si také Podzimního průvodce kabáty a jak zvolit ten nejlepší.

Váš vzhled musí nasvědčovat, že jste důvěryhodným člověkem, který je opravdovým profesionálem. Proto vždy zvolte oděv, který bude tento dojem podporovat. Oblékněte se raději konzervativně a vždy dbejte na hezký účes, čisté boty, upravené nehty a čisté, vyžehlené oblečení. Nic nevzbuzuje více důvěryhodnosti než perfektně padnoucí oblek, běloskvoucí košile a konzervativní vázanka. Mimo důvěryhodnosti protistrany si také budete více věřit, což se promítne do vaší přesvědčivosti a schůzka bude na cestě ke zdárnému cíli.

Správný začátek

Na začátek je správné se představit, podat vaší protistraně ruku a poděkovat, že si na vás udělala čas. Předejte si vizitky a počáteční konverzaci směřujte na vaši protistranu na téma, které je jim příjemné. Konverzace by vždy měla být konzervativního rázu a protistraně byste vždy měli vykat. Při dialogu nezapomínejte na upřímný zájem, který projevíte očním kontaktem a oslovováním daného člověka jeho jménem. Nikdy neskákejte do řeči a buďte distingovaný a slušný. Až poté, co poznáte, že vaší protistraně je s vámi příjemně, můžete přejít k předmětu jednání.

Chování v restauraci

Pokud vaše schůzka probíhá v restauraci, objednejte si jídlo, které se dobře jí a nehrozí tedy ušpinění vašeho oblečení. Trapné situaci také zabráníte tím, že si do klína raději složíte ubrousek. Pokud jdete s klientem na večeři, nebráníme vám v konzumaci alkoholu, jeho míra by ovšem neměla překročit dvě sklenky.

Jak jsme již zmiňovali, za konzumaci vždy zaplatí ten, kdo jednání vyvolal, jiná situace není přípustná. Personálu nezapomeňte dát slušné spropitné v hodnotě deseti procent z celkové útraty.

Schůzku zakončete poděkováním za věnovaný čas a nezapomeňte si uschovat vizitku, která vám byla věnována.

Za přečtění jistě i stojí zajímavý článek: Chcete uspět na obchodní schůzce? Zvolte správnou kravatu. 

Pokud chcete, aby první dojem byl na vaší straně a ne proti vám, svěřte se do rukou našich profesionálních módních konzultantů. Jsme tu, abychom vás doprovázeli na cestě za vaším úspěchem.

Cavalier

Zůstaňte v obraze

Pokud máte zájem o novinky ze světa kavalírů a speciální nabídky,
zaregistrujte se k odběru našeho newsletteru a my Vás budeme
pravidelně informovat o nových produktech a akcích.