Chcete uspět na obchodní schůzce? Zvolte správnou kravatu

To, jakou si kavalír zvolí na obchodní jednání vázanku vypovídá hodně o jeho povědomí o správném oblékání. Následujte proto několik rad, které vám pomohou zvolit tu správnou barvu, šířku i uzel, aby protistrana cítila, že jedná s opravdovým profesionálem.

Účel kravaty

Kravata svojí barvou i tvarem má splňovat jeden důležitý aspekt – směřovat pozornost k obličeji nositele. Měla by tedy podtrhovat vaši osobnost, ale nebýt příliš výrazná, aby odváděla soustředěnost toho, s kým jednáte.

Barva kravaty

Barvu kravaty volte podle příležitosti na kterou se chystáte. Pokud je jednání ryze formálního charakteru, zvolte co nejstřídmější barvu kravaty, stejně tak jako konzervativní oblek a bílou košili. Barva by v tomto případě měla být tmavě modrá, nebo šedá s nenápadným vzorem, který propojuje barvu obleku a košile.

Pokud je schůzka méně formální, můžete si vybrat z více pestřejších barev, nikdy ale nezapomínejte, že kravata má oděv doplňovat a ne jej celý zastínit. V businessu se ovšem traduje, že na čím vyšší úrovni je vaše protistrana, tím konzervativnější by měl být i váš oděv.

Vzor kravaty

Ten nejvhodnější vzor v případě formální schůzky jsou proužky, které na kravatách vznikly na základě příslušnosti k danému rodu nebo klubu. Dále máte na výběr například ještě z puntíků a kostek, pamatujte ovšem na zlaté pravidlo, že vzor na kravatě by měl vždy být výraznější než vzor na košili.

Šířka kravaty

Šířka vaší kravaty musí vždy korespondovat s šířkou vaší klopy. Pokud máte tedy sako s úzkou klopou, zvolíte také úzkou kravatu a také menší uzel. Pokud je klopa vašeho saka široká, uvážete si širší kravatu a uzel bude také robustnější.

Uzel kravaty

Uzel kravaty by měl být v koherenci s otevřeností vašeho límce. Pokud vážete windsor nebo double windsor, budete volit košili s otevřeným (francouzským) límcem, do kterého tento větší uzel krásně zapadne. Pokud ovšem vážete four-in-hand, sáhnete spíše pro košili s uzavřeným límcem (kent), který s tímto uzlem působí harmonicky.

Délka kravaty

Délka vaší kravaty by měla sahat k horní hraně přezky vašeho opasku a nepovolujeme ji korigovat záklonem ani předklonem.

Kravaty pro casual využití

Kravata nemusí být považována jen za součást ryze businessového šatníku. Boom nyní zažívají také kravaty pletené, které jsou skvělým doplňkem smart casual outfitu, který si můžete vzít na neformální schůzku nebo na volný čas. Stejně tak se na tyto příležitosti hodí i bavlněné kravaty s květinovým vzorem.

Zde si můžete přečíst zajímavý článek o tom, jak mít i další doplňky pod kontrolou

Pokud ladění doplňků k obleku i na volný čas není zrovna vaším hobby, podívejte se na naše předem sladěné Cavalier boxy, nebo kontaktujte svého módního konzultanta, který vám se stylingem rád pomůže. Pakliže nemáte svého módního poradce, jednoduše si to správného vyberete zde.