1192577
DEPL
Přihlášení

PRVNÍ POMOC PŘI NACHLAZENÍ

V sychravém podzimním počasí se mohou snadno nachladit lidé, ale i psi. Na podzim trpí psi zvýšenou měrou lehkých infekcí. Následkem chladu se sliznice prokrvují méně, a jsou proto náchylnější k virovým onemocnění.

Nejčastěji se objevuje rýma, což je katar nosní sliznice. Pes začne posmrkávat a často si tře tlapami nos. Výtok z nosu je v prvním stadiu vodnatý a čirý. Později zhoustne, vypadá hnisavý a dech psa může být sípavý a hlasitý. Zvláštní péči vyžadují psi s krátkými hlavami, protože mívají sklony k chronickému průběhu kataru nosní sliznice. Katar pomine po několika dnech sám. Pokud se nemoc začne projevovat chronickými příznaky, měli bychom vyhledat zvěrolékaře. Pozor: životu nebezpečná psinka se začíná projevovat stejnými neškodnými příznaky. Proto se doporučuje vždy se přesvědčit, zda má pes platné očkování.

Nos se nesmí poranit
Nos můžeme psovi namazat silnou vrstvou vazelíny, protože pak lze snáze uvolnit pomocí papírového kapesníku zaschlé ztvrdlé vrstvy. Nikdy bychom neměli ztvrdlé a zaschlé vrstvy strhávat nasucho. Vzniká totiž velké nebezpečí bolestivých a obtížně se hojících poranění, která by přinesla podstatně delší zlobení než celá rýma. Snadnou a rychlou úlevu přináší inhalace heřmánku.
Ne každý pes je ovšem ochoten trpělivě držet hlavu nad hrncem s horkou vodou a heřmánkovými květy, ze kterého stoupá pára. Proto můžeme psovi nakapat na přikrývku několik kapek heřmánkové tinktury (Kamillosan, k dostání v lékárnách). Pak bude pes inhalovat heřmánkovou vůni i ve spánku. Moji fenku lze skvěle léčit přístrojem Pariboy. To je malý elektrický inhalační přístroj pro miminka a malé děti.
Tento přístroj umožňuje přivést páru nebo aerosol šetrně k psovi. A když nic z toho nepomáhá, postavíme psí košík do kuchyně a na sporáku necháme pomalu vařit odkrytý hrnec s hustým heřmánkovým čajem. Tím se zvlhčuje vlhkost vzduchu. Sliznice se zvlhčí a prokrví, posílí se obranyschopnost organismu a sliznice se snadno obnovuje.

Důležité vitamíny
Kromě toho bychom se měli postarat o zvýšený přísun vitamínů. U zvěrolékaře dostaneme vitamínové přípravky pro psy, které můžeme úspěšně podávat zejména starším psům. Vývar z masa a kostí je šetrným zdrojem cenných bílkovin. V zásadě je důležité, aby pes dostatečně pil a vždy měl přístup k čerstvé vodě. Takto léčené nachlazení by mělo po několika dnech odeznít. Poplašnými signály, při jejichž výskytu bychom měli neprodleně vyhledat zvěrolékaře, jsou horečka a kašel. Normální teplota psů je mezi 38 a 39 stupni Celsia. Menší psi a štěňata mívají teplotu blížící se více 39 stupňům, teplota větších psů se pohybuje spíše kolem 38 stupňů Celsia. O horečce hovoříme u psů v případech, kdy jim teplota stoupne nad 39,3 stupňů Celsia. Teplotu změříme psovi tak, že lékařský teploměr namažeme trochou vazelíny a zavedeme ho psovi do konečníku.
Pokud by měl pes horečku, doporučuje se navštívit zvěrolékaře. Nikdy nezapomínáme, že onemocnění v raném stadiu můžeme léčit podstatně rychleji a lépe než nemoci, které se již plně rozvinuly.

Poplašné signály
Kašel naznačuje bakteriální příčiny onemocnění, přičemž jde pravděpodobně o akutní katar hrtanu psa. Zde potřebuje pes antibiotika a měl by je také dostat co nejrychleji.
Chceme-li předcházet nachlazení, měli bychom psa po každé procházce důkladně vysušit. Vyčistit mu tlapy, které může rozežírat sůl nasypaná na silnicích a chodnících.
Prakticky se osvědčila malá miska s vlažnou vodu, malý ručník na tlapy a velký ručník na srst, které si připravíme před procházkou do chodby. Pak psovi ihned po návratu z procházky bez okolků umyjeme tlapky a vystřeme srst dosucha. Pokuste se zabránit psovi, aby si vyvinul zlozvyk mnoha psů - rozhodně by neměl žrát sníh. Ledově studený sníh dráždí žaludek a může vyvolat zánět žaludeční sliznice. Příznakem zánětu sliznic je průjem a zvracení.
Zde nejlépe pomůže vlažná rozvařená rýže. Ta se usazuje ne žaludečních stěnách jako teplý zábal a rychle regeneruje podrážděné partie.
Volně sypanou rýži uvaříme pak ve velkém množství vody, až voda zhoustne, a uvařenou jemnou kaši necháme vychladnout na přiměřenou teplotu. Jakmile se celkový stav psa zlepší, můžeme postupně přejít opět k obvyklému krmení.

Svět psů 11/04

23.7.2009 14:53:39 | přečteno 9325x | Daniela39
 
load