7 vlastností kavalíra podle Ladislava Špačka

Slovo KAVALÍR znamená rytíř. Už ve 12. a 13. století, kdy ta rytířská kultura dozrála během rytířských výprav, patřila k rytířským cnostem galantnost ženám. Ženy byly vždy chráněny. Jsou zárukou zachování rodu nebo kmene, proto nastupují jako první do záchranných člunů a byly odváděny do hor, když hrozil vpád nájezdníků

.

 

Rytířská kultura povýšila ženu na jakýsi bod zbožštění. Proto rytíři před hradní dámou, která zhlížela z balkónu, zápasili dřevci a shazovali se z koní. Dáma si podle rytířského kodexu zasloužila ochranu. Stejně tak musel každý cnostný rytíř pečovat o vdovy a sirotky.

 

Vlastnosti pravého kavalíra podle Mr. Etikety:

 

1. Galantnost vůči ženám

Důležité jsou maličkosti. Ukáže se to na pomoci ženě ve vlaku s kufrem nahoru, otočit se, když vystupuji z tramvaje, jestli dáma za mnou nepotřebuje oporu nebo pomoci se zavazadlem. I navzdory některým ženám, které tvrdí, že nepotřebují péči. Každé ženě je to příjemné. Přestože to některé nepřiznají a myslí si, že se mužům vyrovnají. V duchu to ale ocení.

 

2. Ohleduplnost vůči svému okolí

Nejen vůči ženám, ale i dětem, všem, kteří potřebují pomoct. Vždy se pozná, jestli je muž bezohledný sobec, když se něco stane: někomu něco spadne nebo někdo potřebuje pomoct. Když muž jen přihlíží a čeká, než to udělá někdo jiný, tak není kavalír.

 

3. Styl a vkus na oblékání

Kavalír by měl být vždy perfektně oblečený. Perfektně neznamená draze. Nemusí nakupovat v nejlepších salónech. To, že by měl mít sladěný oděv ve všech součástech – kravata, boty, kapesníček, hodinky, pásek… Musí se podívat do zrcadla, když odchází z domu, aby působil zajímavě, příjemně a elegantně.

 

4. Příjemný a zábavný společník

Muž by se měl umět chovat jako příjemný a zábavný společník. Takový člověk musí být nadaný konverzačně. Musí umět oslovit lidi, usmívat se, být příjemný společník a musí umět lidi kolem sebe bavit. Nemusí se válet smíchy. Kavalír by se měl umět chovat přiměřeně situaci.

 

5. Charisma

Kavalír je člověk, ze kterého vyzařuje charisma. Vyzařuje z něj vůle dělat svému okolí radost a šířit kolem sebe dobro.

 

6. Chovat se adekvátně v různých situacích

Kavalír by měl umět rozlišit žánry různých etiketních situací, do kterých se dostal a adekvátně se jim přizpůsobovat. Inteligence je schopnost přizpůsobit se danému prostředí. Kdo se chová nadutě ve venkovské hospodě, tak je za pitomce. Kdo se chová jako neurvalec, primitiv, jako zvíře v Národním divadle, šťourá se v nose a přijde tam v šortkách, tak je také za idiota. Je to vrozená intuice, která se dá i řídit, musí umět rozdělit situace, do kterých se dostává. Adekvátně těmto situacím se obléká i chová. Nebude se chovat nabubřele, když půjde do McDonaldu, když se tam jí rukama, ale v noblesní restauraci si zase musí umět se vším poradit.

 

7. Obléknout se přiměřeně různým situacím

To se týká i oblečení. Dnes je velký nešvar, že muži absolvují celý den v mikině a džínách. Jdou do práce, na návštěvu, do kina, do restaurace, někteří i do divadla.

Dříve si naši dědečkové oblékli oděv do kanceláře, doma se převlékli do outfitu, ve kterém šli s babičkou na procházku. Jinak se oblékli, když šli do divadla nebo do restaurace. V neděli na vycházku do lesa se oblékl také odlišně.

To že se muži dnes ani neobtěžují převléknout je důkaz lenosti, nezájmu, nevšímavosti vůči svému okolí.

Chcete-li si nechat zhotovit oblečení na míru a podtrhnout tak svou individualitu a vystoupit z řady, ozvěte se módní konzultantce Marii Vaškové na telefonní číslo 777 298 824 nebo na emailovou adresu info@cavalier.cz.

 

 


Komentáře k článku

Košile

Šijeme pouze z nejkvalitnějších látek

Vybrat konzultanta

Vybrat konzultanta

3 druhy zapínání

15 barev nití pro ozvláštnění detailů

3 Střihy
(Regular, Slim, Super slim)

8 druhů límců

8 manžet, 5 fontů monogramů

přes 300 druhů látek

Zašleme vám ebook o pánské módě ZDARMA!

Kromě toho pro vás máme připravené velmi zajímavé informace a aktuality ze světa módy. (Tzv. Novinky ze světa kavalírů) Ty budeme posílat maximálně jednou měsíčně. Odběr těchto e-mailů můžete kdykoliv zrušit.