RETRO: V devadesátkách frčely lacláče, havajské košile i flanelky

Devadesátá léta nejsou obdobím tolika módních výstřelků, mnoho trendů zůstalo do dnes. Přesto jsou některé modely nebo doplňky bizarní a zasmějeme se jim.

Módu ovlivňovaly dva hudební styly – grunge a hip hop. Začal se objevovat i vintage styl oblékání, který čerpal z dob minulých. Technologický a komunikační pokrok umožnil okamžitou zpětnou vazbu. Módní směr udávali zpěváci ve svých videoklipech z oblíbené hudební stanice MTV. Devadesátková móda je móda protikladů.

 

Tady jsou tři hlavní proudy:

a) ANTIMÓDA a GRUNGE

Pokud jste poslouchali Nirvanu a grunge, oblíbili jste si styl oblékání antimóda. Nosily se roztrhané džíny, conversky (někdy popsané), vytahané svetry a flanelové košile.

 

b) VINTAGE

Návrháři se začali inspirovat v minulosti. Už bylo z čeho čerpat. Není tedy divu, že se většina módních trendů vrací i dnes.

 

c) HIP HOP

S hiphopovou muzikou, která se rozšířila v USA, přišla uvolněnější móda. Byly pro ni typické volné kalhoty, trika i košile, uvázané šátky a čepice s rovným kšiltem.

 

A tady je 15 SYMBOLŮ módy DEVADESÁTÝCH LET.

1. HAVAJSKÉ KOŠILE

Přestože barevné košile začaly být oblíbené už v 70. letech, v devadesátkách byly moderní havajské košile. Daly se nosit k džínům i formálním kalhotám. Při pohledu na ně se neubráníme smíchu, ovšem šlo o jeden z největších módních trendů 90. let.

 

2. KOŽENÉ SVRCHNÍKY

V devadesátkách frčela kůže. Souviselo to samozřejmě s rockovou muzikou. Nosily se kožené kalhoty, ale i saka a kabáty. Mužům kůže dodávala drsnost, což jim imponovalo.

 

3. LACLÁČE

Kalhoty s laclem nosily i celebrity – boybandy i herci. Největší frajer jste byl, když jste si nechal jednu kšandu rozepnutou.

 

4. PYTLOVÉ KALHOTY

Muži pod vlivem hip hopu začali nosit volné kalhoty všeho druhu. Někdy si vyhrnovali jednu nohavici. Frčely odstíny modré a šedé a černá barva.

Pytlové kalhoty se nosily proklatě nízko a mužům z nich čouhaly trenky.

 

5. FLANELOVÉ KOŠILE

K volným kalhotám si každý správný hiphoper vzal volné tričko a navrch flanelovou košili. Nosili ji ovšem i stoupenci Kurta Cobaina a dokonce i on sám.

 

6. KŠILTOVKA

Čepici s kšiltem si nejprve oblíbili milovníci sportu. Později se ale začala nosit i k formálním oděvům. Bohužel někteří pánové ji do dneška nesundali.

Jiný druh kšiltovky Snapback (s nastavitelnou velikostí) začali v devadesátých letech hojně propagovat rapeři jako Tupac Shakur, Jay-Z nebo Busta Rhymes. Těmito čepicemi vyjadřovali svůj vztah k rodné čtvrti či městu. Obvykle mají tyto čepice rovný velký kšilt. Tyto kšiltovky se nosí do dnes, hlavně v posledních letech opět vzrostla jejich obliba.

 

7. TENISKY

Obliba tenisek prudce vzrostla. Ustoupily mokasíny a polobotky. Sportovní obuv se stala součástí každodenního života muže.

Někteří pánové nepochopili do dnes, že k formálnímu oděvu se tenisky prostě nehodí.

 

8. PRSTENY

Frčely tzv. Mood rings, volně přeloženo náladové prsteny. Bůh ví, na jakém principu se barvy na prstýnku měnily podle nálady nositele, ale rozhodně šly na dračku. Oblíbily si je i dámy.

 

9. PENĚŽENKA NA ŘETĚZU

Krádeže a ztráty peněženek rapidně klesly, protože většina mužů je nosila přikurtované řetězem k volným kalhotám.

 

10. POTISK NA TRIČKU

Potištěná trička se rozmohla právě v devadesátých letech. Oblíbené byly nápisy, fotky oblíbených kapel nebo herců, ornamenty nebo loga. A těší se oblibě do dnes.

 

11. POTÍTKO

Potítka a čelenky se z tenisových kurtů přesunuly do hudebních klubů a videoklipů. Opět si je oblíbili hiphopeři.

 

12. BAREVNÉ ŠUSŤÁKOVÉ BUNDY

Šusťáková bunda v neonové barvě visela ve skříni každému cool týpkovi. Oblíbené barvy byly fialová a tyrkysová, které doplňovala bílá.

 

13. ŠÁTKY

Hiphopeři si na hlavu vázali šátky.

 

14. VOJENSKÉ BOTY

Muž se v nich opět cítil drsně, což bylo žádoucí. Často je doplňovaly bílé ponožky.

 

15. SPORTOVNÍ HODINKY

Hlavně mladší generace si oblíbila sportovní hodinky. Nosily se i v neonových barvách.

 

Chcete-li si nechat zhotovit oblečení na míru a podtrhnout tak svou individualitu a vystoupit z řady, ozvěte se módní konzultantce Marii Vaškové na telefonní číslo 777 298 824 nebo na emailovou adresu info@cavalier.cz.


Komentáře k článku

Košile

Šijeme pouze z nejkvalitnějších látek

Vybrat konzultanta

Vybrat konzultanta

3 druhy zapínání

15 barev nití pro ozvláštnění detailů

3 Střihy
(Regular, Slim, Super slim)

8 druhů límců

8 manžet, 5 fontů monogramů

přes 300 druhů látek

Zašleme vám ebook o pánské módě ZDARMA!

Kromě toho pro vás máme připravené velmi zajímavé informace a aktuality ze světa módy. (Tzv. Novinky ze světa kavalírů) Ty budeme posílat maximálně jednou měsíčně. Odběr těchto e-mailů můžete kdykoliv zrušit.