RETRO: 14 úletů z osmdesátkových šatníků

Osmdesátá léta jsou symbolem mnoha hudebních i módních omylů. Pojďme si připomenout outfity, které frčely v době, kdy hudebním žebříčkům vládl Michal David, dvojka Kotvald a Hložek, Iveta Bartošová nebo Lucie Bílá. Hudba totiž s módou velmi úzce souvisela.

V osmdesátkových šatnících jste našli plísňové mrkváčové džíny, vzorované svetry, volné tesilky, dvouřadá saka nebo mokasíny.

Kvůli džínám z Tuzexu se mnozí i zadlužili, sbírala se céčka a okolo pasu nechyběly ledvinky. Mrkváče do pasu nosili i muži a zastrkovali si do nich neonová trička. Právě v této době se zrodilo módní peklo jménem košile s krátkým rukávem.

1. VZOROVANÉ SVETRY

Tahle fotka je sice na internetu známá pod názvem Hustá party na katedře aplikované fyziky, ovšem svetry, které mají budoucí fyzikové na sobě, frčely právě v osmdesátých letech. Jejich tvar byl krabicovitý a nosily se minimálně o číslo větší. 

 

2. BALÓNOVÉ BUNDY

Zatímco kalhoty nosili muži na tělo, svrchníky byly větší a nadýchané. Postoj s rukama v kapsách byl považován za silně frajerský. 

 

3. LEDVINKA

Tohle pásové zavazadlo bylo praktickým a všudypřítomným doplňkem každého muže a nosilo se vpředu. Móda ledvinek na zadku přišla až později.

 

4. MOKASÍNY

Máte pocit, že se zase vrací do módy? Máte pravdu, ale tento typ obuvi se zrodil právě v osmesátkách.

 

5. DVOUŘADÁ NEFOREMNÁ SAKA

Zatímco ve světě začínají být tato saka opět oblíbená, u nás se jich muži bojí, protože si pamatují neforemný střih z osmdesátých let. Muži v nich vypadali jako v krabici.

 

6. PLÍSŇOVÉ DŽÍNY

Plísňáče! Vyšisované džíny, které vypadají, jako by několik měsíců ležely ve vlhkém prostředí. Nosily se většinou úzké a s vysokým pasem.

 

7. PONOŽKY V SANDÁLECH

V době socialismu se móda moc neřešila, takže ponožky v sandálech byly všudepřítomné a nikomu to nevadilo. Bohužel někteří lidé si ani po třiceti letech neuvědomili, jaké je to módní peklo.

 

8. BUNDA MEMBERS ONLY

V osmdesátých letech frčela jedině značka Members only, napodobenina nepřipadala v úvahu. Přestože se vyráběla v různých provedeních, nejoblíbenější byla z polyesteru nebo bavlny s nylonovou podšívkou a elastickými náplety v pase a na rukávech. Dodnes se vyrábí.

 

9. TRENKY A TÍLKO

Na tělocvik chodili všichni stejně oblečení. Samozřejmě v národních barvách - bílá, modrá a červená. Sokol vládl desítky a desítky let.

 

10. POLOKOŠILE A KOŠILE S KRÁTKÝM RUKÁVEM

Peklo jménem košile s krátkým rukávem se zrodila právě v osmdesátých letech. Nosila se minimálně o číslo větší a zastrkovala se do kalhot. Nejvíce frčely pastelové barvy.

 

11. BÍLÉ PRESTIGE

K barevným svrškům a plísňovým džínám do pasu neodmyslitelně patří bílé tenisky. V Česku se nosily jedině Prestige. Výroba těchto legendárních bot skončila v roce 2002. V českých ulicích je ale potkáváme dodnes.

 

12. VOLNÉ OBLEKY

Volné obleky v ležérním stylu se nosily alespoň o dvě čísla větší a v netradičních barvách. Vyhrnuté rukávy nebyly nic divného.

 

13. BAREVNÉ TEPLÁKOVKY

Teplákovou soupravu v pastelových barvách nosili nejenom hudebníci, ale i posluchači disko muziky. Sportovní čelenka nebo čepice s kšiltem ji často doplňovaly.

 

Bonus: 14. ÚČESY

K osmdesátkovým outfitům patřily i "stylové" účesy. Muži se stříhali "na Jágra" nebo si nechali narůst nespoutané kadeře.


Komentáře k článku

Košile

Šijeme pouze z nejkvalitnějších látek

Vybrat konzultanta

Vybrat konzultanta

3 druhy zapínání

15 barev nití pro ozvláštnění detailů

3 Střihy
(Regular, Slim, Super slim)

8 druhů límců

8 manžet, 5 fontů monogramů

přes 300 druhů látek

Zašleme vám ebook o pánské módě ZDARMA!

Kromě toho pro vás máme připravené velmi zajímavé informace a aktuality ze světa módy. (Tzv. Novinky ze světa kavalírů) Ty budeme posílat maximálně jednou měsíčně. Odběr těchto e-mailů můžete kdykoliv zrušit.