Exkluzivní rozhovor LADISLAVA ŠPAČKA pro Cavalier

Co řekl o outfitu Miloše Zemana a jak se oblékl Václav Havel v Brazílii, že ho poslal jeho poradce převléknout, se dočtete v rozhovoru s Mr. Etiketou.

Foto: Tomáš Škoda

 

Vzpomenete si na nějakou vtipnou historku týkající se etikety z dob, kdy jste dělal poradce Václava Havla?

Na moc vtipných historek z hradu si nevzpomínám. Neděly se tam zásadní faux pas. Mohu vám vyprávět historku, kterou jsem napsal do své knihy Deset let s Václavem Havlem. Drtivá většina ji nečetla. Byli jsme v Brazílii na Amazonce v Manaus a bylo neuvěřitelné vedro. Ve stínu bylo 45 stupňů a stoprocentní vlhkost. Čekal jsem na svého prezidenta před šatnou v jeho apartmá. Když vyšel ven, tak měl na sobě košili a šortky, ze kterých mu koukaly chlupaté nohy. Zasmál jsem se: „Co to je tohleto?“ a on odvětil: „Vždyť je hrozné horko.“ Zeptal jsem se ho, jak to s tím souvisí. „Od kolika stupňů přestáváte být prezident? Jako, že od třiceti stupňů už nejste? Takže šup šup zpátky, převlíct!“. To je samozřejmě ukázka toho, jak musí fungovat člověk, který má odpovědnost být na blízku významného ústavního činitele. Kolikrát se dnes stane, že hlava státu má košili s krátkým rukávem.

 

Jak je na tom s oblékáním současný prezident Miloš Zeman?

U Zemana ani nemluvím, kdyby si oblékl alespoň košili s krátkým rukávem. Ten se nechává fotografovat i v tričku a odporných šortkách. Nikdo z nás si ani nepředstavoval, že by to mohlo dojít do takových konců.

Foto: Tomáš Beran

 

Vyjmenujte pár největších prohřešků v odívání českých mužů. Vedou pořád ponožky v sandálech?

Ponožky v sandálech jsou spíše letní kuriozita. Je to streatová móda. Máme v ní daleko větší toleranci. V klasické módě, kde záleží, jak je muž oblečen, protože jedná s klientem nebo je to společenská akce, je prostor pro spoustu nepřístojností: mokasíny k obleku, košile s krátkým rukávem pod sakem, povolená kravata, rozepnutý knoflíček u košile, ani ve tři ráno na plese, krátké ponožky, ponožky s unavenými gumičkami, které sklouzávají z lýtka, šedý oblek nebo hnědé boty po 19. hodině.

Těch prohřešků je celá řada a mohl bych pokračovat do nekonečna. Dnes už je takový výběr literatury, že muž ví, kam sáhnout, aby se nechal poučit, pokud mu to poučení nedala rodina, což by bylo ideální.

 

A jaké pánské prohřešky ženy iritují nejvíce?

Na prvním místě bych zmínil hygienu. Spousta mužů ještě nezjistila, že existují deodoranty a že košili si bereme každý den čistou. S podobným problémem se můžeme setkat i u žen. Píší mi kolegyně z kanceláře: „Co máme dělat s naší kolegyní, když odpuzuje klienty?“

U mužů je to ale častější, stále se drží takové to úsloví „Chlap musí smrdět.“. Používání deoderantů je prý zženštilost a parfémy už vůbec nepřicházejí v úvahu.

Dnes už muž nemusí být hladce oholen, jako tomu bývalo před patnácti, dvaceti lety. Vyjít před třiceti lety s takovým tím strništěm na krku, které je dnes velmi módní, dával by tím muž najevo, že právě vylezl z vězení. Vězni také byli ostříhaní dohola.

 

Do jaké míry oděv ovlivňuje úspěch člověka?

Velmi. Protože oděv je to, čím vyvoláváme první dojem. Nikdy nemáme druhou šanci ho napravit. Outfit vytváří mínění o člověku. S tím nic nenaděláme. Tisíc let platí, že šaty dělají člověka. Už v Pravěku bylo zřejmé, kdo má horší a lepší kožešinu. Vytváří to první předpoklad, jak se lidem zalíbit a být sympatický, nebo být odpudivý.

Němci mají přísloví: „Když jsi přišel, hodnotil jsem tě podle toho, jak jsi vypadal. Když jsi odcházel, hodnotila jsem tě podle toho, jak ses choval.“ Takže my ten první špatný dojem můžeme napravit. Zjistíme, že ten chlap v těch plandavých kalhotách a pomačkané košili je mimořádně chytrý a inteligentní společník, ale něco tam nehraje. Je tam disharmonie. Když je tak dobrý společník, proč nemůže být slušně oblečený?

 

Co říkáte na chování nastupující generace?

Vidím, jak vliv rodiny se zřetelně projevuje i na nastupující generaci. Na dětech hned poznáte, jaké je jejich rodinné zázemí. Vidíte, že nedodržují pravidla hygieny. Chodí oblečeni ošuntěle, neumí držet příbor. Tak si řeknete: „Aha, v této rodině asi nejsou předpoklady, aby z chlapce vyrostl řádný gentleman. Musíme to ale oddělit od věku, kdy už ten chlapec umí číst a umí si půjčit knihu a mohl by si o etiketě a společenském chování něco přečíst. Pokud opustí rodinný příbytek, tak pak už je to jeho odpovědnost. Pracuji hodně v manažerských vrstvách a vidím, jak si ti muži uvědomují, že se etiketa stává nezbytným předpokladem pro jejich úspěch.

 

A co oblékání mladých?

Mnoho mladých mužů se stává vzorem pro ostatní. Myslím, že i ti muži, kteří se oblékají u vás u Cavaliera. Přemýšlejí nad tím, co si oblečou. Oni už samozřejmě jsou weby nebo časopisy, které dokáží poradit. Teď vyšla třeba Fashion Bible for Men. Je tam spoustu návodů a dělají to mladí lidé. Fotil jsem s nimi a byli to kluci do 30 let. Byli špičkově oblečeni. Ve vrstvách, které mají motivaci, se to rapidně lepší. Ale jsou i ti, kteří ji nemají, třeba opravář elektrického zařízení, který leze po sloupech, třeba ani kravatu doma nemá. Nechtějme ji po něm. Bylo by jen fajn, kdyby šel do divadla a neměl na sobě svetr, osprchoval se a vyčistil si boty. Nemůžeme mít nadstandardní požadavky. Jen chceme, aby byl člověk přiměřeně oblečený svému stavu. Bohužel někteří muži napříč společností i to ignorují.

 

Chcete-li si nechat zhotovit oblečení na míru a podtrhnout tak svou individualitu a vystoupit z řady, ozvěte se módní konzultantce Marii Vaškové na telefonní číslo 777 298 824 nebo na emailovou adresu info@cavalier.cz.

 


Komentáře k článku

Košile

Šijeme pouze z nejkvalitnějších látek

Vybrat konzultanta

3 druhy zapínání

15 barev nití pro ozvláštnění detailů

3 Střihy
(Regular, Slim, Super slim)

8 druhů límců

8 manžet, 5 fontů monogramů

přes 300 druhů látek

Zašleme vám ebook o pánské módě ZDARMA!